Programy wakacyjne

Najłatwiejszym sposobem na wyjazd za granicę i poznanie nowej kultury jeszcze w gimnazjum czy na początku liceum jest wyjazd na program wakacyjny. Programy trwają od kilku tygodni do dwóch miesięcy, i skupiają się najczęściej na rozwijaniu konkretnego zainteresowania: języka, badań naukowych, zdolności przywódczych, tańca czy dialogu międzykulturowego. Sama wzięłam udział w dwóch: Camp Rising Sun w Nowym Jorku i English as a Second Language Camp w Pensylwanii. Świetnymi programami są też AI4AllCampus15 i UWC Short Courses.

*jeżeli znasz fajne programy dla gimnazjalistów i licealistów, koniecznie daj znać, żebym mogła je umieścić na stronie

 

Camp Rising Sun (CRS)

CRS to czterotygodniowy obóz w Rhinebeck w stanie Nowy Jork dla 15- i 16-latków. Co roku uczestniczy w nim 60 dziewczyn i 60 chłopców (w czasie dwóch osobnych turnusów) z ponad 20 różnych krajów. Obóz ma na celu rozwinięcie umiejętności przywódczych i wspomaganie dialogu międzykulturowego. Na obóz co roku wyjeżdżają dwie osoby z Polski. Rekrutacja odbywa się w styczniu/lutym każdego roku. Więcej informacji możecie znaleźć na polskiej stronie CRS i oficjalnej stronie organizacji prowadzącej obóz.

AI4ALL

AI4ALL to nowy program dla osób przed pierwszą klasą liceum (w nowym systemie przed drugą) prowadzony przez Fei-Fei Li i Olgę Russakovsky, niesamowite profesorki informatyki na Stanfordzie i Princeton, które badają automatyczne rozpoznawanie obrazu. W czasie 2-3 tygodniowego programu uczestniczki uczą się praktyki i teorii sztucznej inteligencji, i pracują nad projektem związanym z naprawianiem świata–analizą danych genetycznych czy rozwijaniem metod dla bezpiecznych samochodów bezzałogowych–pod okiem doktorantów i profesorów najlepszych uczelni na świecie. Program jest płatny, ale oferuje (nawet pełne!) dofinansowanie i nie wymaga wcześniejszego doświadczenia z informatyką–jedynie motywacji, potencjału przywódczego, zainteresowania sztuczną inteligencją i solidnych podstaw w naukach ścisłych.

Obóz jest obecnie organizowany na sześciu uczelniach: Stanfordzie (dla dziewczyn), Carnegie Mellon, Princeton, Boston University, Berkeley,  i Simon Fraser University, z czego pierwsze dwa otwarte są dla uczniów spoza Stanów.

English as a Second Language (ESL+)

ESL był pierwszym programem, w którym uczestniczyłam za granicą. Odbywa się co wakacje w Mercersburg Academy pośrodku Pensylwanii, trwa 5 tygodni i skupia 13-18-latków (z największą reprezentacją 14-15-latków). Praktycznie co roku jedzie na niego ktoś z Polski, najczęściej z bardzo szczodrym (nawet 100%!) dofinansowaniem ze strony szkoły. Żeby otrzymać dofinansowanie, trzeba wypełnić formularz financial aid. Warto też skontaktować się z biurem Mercersburg Summer Programs przez e-mail i wyjaśnić swoją sytuację–są bardzo pomocni i docenią, że próbujecie się więcej dowiedzieć.

Campus15

Campus15 to obóz bardzo zbliżony ideą do CRS, prowadzony co roku w Niemczech dla nastolatków z Europy centralnej i południowo-wschodniej. Co roku wyjeżdża na niego ok 5 osób z Polski.