Liceum

Istnieje wiele programów umożliwiających wyjazd do liceum za granicą z Polski. Większość prowadzi rekrutację w pierwszej klasie liceum (drugiej wg nowego systemu), ale część (jak ASSIST), robi wyjątki.

UWC (United World Colleges)

Kraj: przeróżne. Stypendium: od częściowego do pełnego. Rekrutacja: jesień pierwszej klasy liceum (drugiej według nowego systemu). Pokrywa: Ostatnie dwa lata liceum.

Polski oddział UWC: Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata, co roku prowadzi rekrutację na wiele szkół, których lista zmienia się co rok. Istnieją dwa osobne konkursy stypendialne: pierwszy wysyła licealistów do szkół United World Colleges: organizacji skupionej na wychowywaniu nowego pokolenia w duchu wzajemnego zrozumienia i szacunku między kulturami i odpowiedzialności za przyszłość pokoju na świecie. Jednym z członków zarządu UWC był Nelson Mandela. Drugi program przydziela stypendia na naukę w prywatnych szkołach w Wielkiej Brytanii.

Więcej o doświadczeniach stypendystów w Wielkiej Brytanii możecie przeczytać tutaj.

BAS (British Alumni Association)

Kraj: Wielka Brytania. Poziom stypendium: pełne. Rekrutacja: jesień pierwszej klasy liceum (drugiej według nowego systemu). Pokrywa: Ostatnie dwa lata liceum.

BAS umożliwia wyjazd do prywatnej brytyjskiej szkoły z internatem. Pokrywa dwa lata nauki, mieszkania i przejazdów.

ASSIST

Kraj: Stany Zjednoczone. Poziom stypendium: pełne. Rekrutacja: jesień pierwszej klasy liceum (drugiej według nowego systemu). Pokrywa: Przedostatni rok liceum.

ASSIST umożliwia wyjazd do prywatnej amerykańskiej szkoły z internatem. Pokrywa jeden rok nauki, mieszkania i przejazdów.

Bezpośrednia aplikacja do szkół

Część szkół w USA i UK oferuje też indywidualne stypendia bezpośrednio uczniom którzy się do niej dostali. Sama miałam okazję na tej zasadzie spędzić pierwszą klasę liceum w Mercersburg Academy w Pensylwanii. Warto skontaktować się z biurem Admission and Financial Aid przed złożeniem podania, żeby upewnić się, że są dostępne stypendia (scholarships, zależne od wyników) lub dofinansowanie (financial aid, zależne od dochodów rodziny i wyników) dla studentów zza granicy.

Kilka lat temu napisałam dłuższy artykuł o rekrutacji i nauce w szkole w internatem w USA, dostępny tutaj.

Szkoły w USA o których wiem, że oferują dofinansowania, to:

Tabor Academy

Mercersburg Academy

Hotchkiss

Phillips Exeter Academy